MTB 67 – stavba RC modelu torpédového člunu / MTB 67 – RC torpedo boat building log (slideshow)

MTB 67 – stavba RC modelu torpédového člunu / MTB 67 – RC torpedo boat building log (slideshow)


Motor torpedo boat MTB 67
RC model building log (slideshow) Construction set box Kit content Additional components Paints and glues Keel ready for red paint Hull sides masked for grey paint Hull painting completed Propeller, rudder, cooling inlet / outlet Detail of cooling water inlet Main electronic components in hull Detail of components PICAXE PCB and cables added Torpedo tubes cut from tube, not glued from the kit parts Painting of accessories Superstructure Windows drilled, doors glued Final appearance Cabling preparation Cabling a windows completed Heat transfer paper used to make custom flags Left – successful, right – spoiled paint transfer Transparent glue applied to flag edges, then cut by sharp knife Deck painted by brown spray Deck attached to hull Diversity receiver mount Finished model

2 thoughts on “MTB 67 – stavba RC modelu torpédového člunu / MTB 67 – RC torpedo boat building log (slideshow)

  1. Tady těch pár fotek řekne člověku víc, než dva dny hledání na modelářském fóru. Krásná, čistá a neošizená stavba. Doporučuju to video udělat dvojjazyčně (CZ/EN), myslím, že by to hodně lidem v začátcích pomohlo. Děkuju ještě jednou za nahlédnutí pod ruce.
    p.s. Mrknul jsem i na Modelu Korál a ta kamera v lodi se stylovým Igráčkem mě naprosto dostala.

  2. Tak se musím přiznat, neodolal jsem a koupil od Vladyky Pilota. Můžu se zeptat čím jste to lepil? Plast na plast použiju Agamu nebo Rewell, ale když budu chtít, aby ten spoj měl trochu "objem"? Aby to malinko tmelilo tam kde to přesně nelícuje? UHU Por? Styrolep? Děkuju moc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *